U Zagrebu je jučer održan miran prosvjed pod nazivom "Klupa nije krevet" u organizaciji udruge "Fajter" i građanske inicijative "Od srca do srca za beskućnike i potrebite".
Prosvjed je održan na glavnom zagrebačkom kolodvoru kod spomen lokomotive iza 18 sati, a prosvjedu su se pridružili građani i mediji.
Organizatori su istaknuli ključne probleme u vezi s beskućništvom, koje je u porastu, ali i ključne korake koje je nužno poduzeti kako bi se ovaj društveni problem čim prije i čim kvalitetnije stavio pod kontrolu te kako bi se našim manje sretnim sugrađanima pomoglo u smjeru podizanja kvalitete života.
Volonteri su iznijeli primjere iz iskustva rada s beskućnicima, a pročitani su zahtjevi koji su upućeni Vladi RH i zagrebačkoj gradskoj upravi.
Priopćenje za medije
Svjetski dan beskućnika obilježava se 10. listopada, a Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti 17. listopada. Ti dani mnogima su kao i svaki drugi, no onima kojima je ulica dom, koji ne dobivaju plaću ili zarađenu mirovinu, mladima koji su izašli iz ustanove, a nisu upisali fakultet i odjednom se našli na ulici ili spavaju u nekom vagonu, ruševini bez prozora, vrata u smeću i sa štakorima, žrtvama obiteljskog nasilja koje se jedva guraju u prepunim sigurnim kućama, ljudima kojima je sve uništio potres i sada se tresu u nekoj limenci, umirovljenicima koji jedva preživljavaju ili sve više izbjeglica koje su u tranzitu kroz Hrvatsku pa čak uvezena radna snaga iz dalekih zemalja koji nikako ne shvaćaju gdje su, njima ti dani isto ne znače ništa, osim što će u medijima biti objavljena neka fotografija beskućnika, oronule kućice ili umirovljenika koji pretražuje kante za smeće koje su sada puno manje dostupne.

Ove godine završava projekt "Nova perspektiva za beskućništvo" koji je trajao tri godine i treba biti doprinos smjernicama javnih politika koje će omogućiti povećanje socijalne uključenosti beskućnika u Hrvatskoj.
Nositelj projekta je "Hrvatska mreža za beskućnike" sa suradnicima, a njihova istraživanja potvrdila su sve što mi govorimo i pišemo više od tri godine.
Iz navedenog Projekta, između ostalog, vidljivo je da su socijalni radnici premalo educirani iz područja beskućništva te im je nužno omogućiti žurne edukacije kako bi na pravi način primjenjivali načela, prije svega individualnosti i načelo inovativnosti.
Prosvjed smo organizirali jer više nemamo vremena!
Nacionalni plan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti (za period 2021. - 2027.), Akcijski plan za period 2021. - 2023., Zagrebačku strategiju borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti (za period 2021. - 2025.) te Zakon o socijalnoj skrbi nužno je mijenjati i uskladiti s novim uvjetima i zahtjevima tržišta rada, posebno u području Zakona o socijalnoj skrbi, Zakona o prekršajima, Zakona o prebivalištu, Zakona o osobnoj iskaznici...
Mnogi građani su dovedeni do gotovo neizdrživosti preživljavanja, a posebno za tzv. "nevidljive ljude" kojih ima najviše u Gradu Zagrebu, pučke kuhinje su pune, humanitarne udruge i grupe pomažu koliko mogu a sve manje mogu, ljudi spavaju posvuda u potpuno neprimjerenim uvjetima.
Prosvjedom želimo potaknuti nadležne da se učini sada I odmah ono što se može, bez puno ulaganja, kako bi se prezimila zima, za što je nužna suradnja svih dionika.
Zahtjevi upućeni Vladi RH
Žurno pokrenuti postupke usklađivanja Zakona o socijalnoj skrbi u kojem treba redefinirati pojam beskućnika i njihova prava, a vezano uz obvezu izmjene i dopune čl.11. Zakona o prekršajima koji definira SKITNJU. Također, treba uskladiti Zakon o prebivalištu i Zakon o osobnoj iskaznici, s obzirom na to da USTAV RH svim građanima garantira jednaka prava na kretanje, dom, rad.. itd. Naime, u praksi se događa da osoba s osobnom iskaznicom iz nekog drugog mjesta ne može ostvarivati prava iz socijalne skrbi u mjestu u kojem želi živjeti te ga se tretita skitnicom, iako se ne može tako tumačiti prema Zakonu o socijalnoj skrbi.
Hitno osnovati domove, centre, stambene zajednice i prenoćišta za beskućnike i pružiti im svu pomoć, utvrđenu Zakonom o socijalnoj skrbi, kako bi se radno sposobni vratili u svijet rada.
Provesti reviziju zdravstvene sposobnosti primatelja MSN, ograničiti njeno trajanje i zapošljavati ih u suradnji s HZZ-om, prekvalificirati ih ili dokvalificirati te ih zaposliti, umjesto uvoza radne snage.
Institucionalno, u sinergiji između policije, socijalnih službi, prekršajnih sudova i nadležnih ministarstava, rješavati status svakog pojedinca individualno, zbrinuti branitelje beskućnike kao i ostale ljude u potrebi.
Utvrditi pravi broj beskućnika i tako im vratiti dostojanstvo te ukloniti stigmu socijalne isključenosti, posebno stoga što ubrzano raste broj prikrivenih beskućnika, njihovo zdravstveno stanje je sve lošije, veliki je porast depresije koja ima za posljedicu njihovu opuštenost i česti bijeg u opijate.
Zahtjevi upućeni zagrebačkoj vlasti
Tražimo otvaranje trajnog PRENOĆIŠTA s dnevnim/poludnevnim boravkom do 1. studenoga 2023., po mogućnosti na zapadnom dijelu grada, sa minimalno 30 kreveta za muškarce i 5 kreveta za žene.
Omogućiti svim socijalno ugroženim građanima korištenje javnih kupaonica i besplatno pranje rublja.
Reorganizirati Prihvatilište Velika Kosnica na način da dio ostane prihvatilište s ograničenim trajanjem i pripremom korisnika za povrat u svijet rada, dio pretvoriti u dom za stare, nemoćne i socijalno ugrožene građane, a dio u hospicij koji je nužan jer građani zaslužuju dostojanstveni odlazak.
Do 17.10. se na Peščenici prikupljaju donacije za beskućnike
Centar Knap pridružuje se Inicijativi "Od srca do srca" te poziva građane da od 10. do 17. listopada sudjeluju u prikupljanju donacija u obliku hrane i higijenskih potrepština za beskućnike grada Zagreba.
10. listopada obilježava se Svjetski dan beskućnika s ciljem senzibiliziranja javnosti za problematiku beskućništva. Ovim danom želi se upozoriti i ukazati na kontinuirani porast broja beskućnika i osoba iz siromašnih i socijalno isključenih skupina koji se nalaze u riziku od beskućništva. Posebno se to odnosi na mlade koji izlaze iz sustava alternativne skrbi, povratnike iz pravosudnih i zdravstvenih ustanova, žrtve obiteljskog nasilja, osobe s psihičkim poteškoćama, starije osobe kao i druge socijalno ugrožene skupine.
Akcija će u Centru Knap trajati do 17. listopada kada se obilježava Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti.
Kroz tjedan dana u Centru Knap građani su pozvani donirati hranu i higijenske potrepštine koje će Inicijativa Od srca do srca preuzeti te podijeliti beskućnicima našeg grada o kojima kontinuirano brine.
Donacije građani mogu ostaviti u označenoj kutiji na ulazu u Centar Knap (Ivanićgradska 41a), pored porte svakog radnog dana od 8 do 20 sati te subotom od 8 do 14 sati.
Prikuplja se:
-hrana: konzerve paštete, mesnog nareska, ribica, slatkiše, kekse…
-higijenske potrepštine: britvice, tvrdi sapuni, male vlažne maramice, pjene za brijanje, dezodoranse…
Više saznajte na poveznici (podijelite poveznicu i donirajte): obavijest centra Knap