Mještani Kaprija spriječili su pristajanje trajekta na novoj rivi završenoj još prije godinu dana i nitko od putnika nije se iskrcao.
Prosvjednici novo pristanište ne smatraju završenim sve dok se ne obnovi i pristupna cesta.
U pitanju je projekt financiran europskim novcem, pa ako se luka ne bude koristila, taj će novac morati biti vraćen.
Blokirali su rivu i na kopnu i s mora. I prekinuli trajektnu liniju 532 koja je od danas trebala pristajati na novi gat.
Budući da trajekt uopće nije pristao na njihovu otoku, ni na novoj ni na staroj rivi - i teško bolesni i djeca, stvari, namirnice, iskrcali su se na Žirju (obližnji otok), kamo su po njih došli sumještani vlastitim plovilima.
Iz grada su se kratko očitovali da "među otočanima vlada nesloga oko sporne ceste", no očito su otočani složniji nego što si to vlast misli!
Loša cestovna infrastruktura
Kaprije je otok smješten na središnjem dijelu šibenskog otočja.
Smješten je oko 15 kilometera jugozapadno od Šibenika.
S kopnom tj. sa Šibenikom povezano trajektnom linijom i subvencioniranom brzobrodskom linijom koja prosječno vozi dva do tri puta dnevno.
Unatoč trajektnom povezanosti osobni automobili ne smiju na otok zbog nerazvijene infrastrukture - na otoku postoje samo manje i uske ceste.
Projekt pristaništa bez pristupne ceste
Otok nema uređenu prometnicu od naseljenog dijela do nove rive, što onemogućava kvalitetan život mještana i maksimalnu korisnost nove rive i trajektnog pristaništa.
Naime, od nove rive do središta naselja je 700 metara, a do najudaljenijih kuća 1,7 kilometara. Za stalne stanovnike otoka, koji su većinom u poznim godinama, to je predaleko.
3,2 milijuna eura, koliko je stajao projekt pristaništa bez pristupne ceste, kažu Kaprijani, bačeno je u vjetar.
A prvi čovjek grada još 2018. godine potpisao je da će se prometnica graditi. No, u gradskoj upravi danas tvrde, postojeći je put - dobar. Jer na otoku Kaprije prometala većih od trokolica uglavnom - nema.
- Županijska lučka uprava 10 godina radi na projektu novoga trajektnog pristaništa u Kapriju. Deset godina komunicira s mještanima, odnosno njihovim predstavnicima putem mjesnog odbora. Idejni projekt, lokacijska dozvola, glavni projekt, građevinska dozvola, izvedbeni projekt, sam natječaj, izvođenje radova. I nakon deset godina, nakon 24 milijuna kuna uloženih u to pristanište, odjedanput, ljudima, pojedincima na Kapriju se ne sviđa i ne žele ga koristiti. I tu priča počinje i završava, rekao je za HRT Danijel Mileta, zamjenik gradonačelnika Šibenika.
Otočani tvrde, nije to istina. Potpisivale su se i peticije, čak i za opoziv Mjesnog odbora. Usto, od samog se početka govorilo da će novi gat služiti isključivo za trajektni promet.
Prosvjeda je bilo i ranije, a potpisivale su se i peticije
Ne prosvjeduju prvi put. Prije gradnje pisali su peticije, a poslije počeli s okupljanjima. Tvrde: dok se ne uredi pristupna cesta - milijunski projekt propala je investicija.
- I sutra će biti prosvjed, doći ćemo ovdje po ljude - ljudi trebaju znati da ćemo mi dolaziti po ljude u Žirje pa ako ide, ide, kazao je lokalni mještanin za HRT.
Ako se novo pristanište uopće ne bude koristilo, bit će ozbiljnih posljedica jer su za izgradnju korištena bespovratna EU sredstva.
- Nažalost, u tom slučaju će Lučka uprava biti obvezna vratiti sva dodijeljena bespovratna sredstva. To je tih 3,2 milijuna eura, odnosno 24 milijuna kuna, koliko smo potpisali ugovor, otkrila je za HRT Jadranka Fržop, ravnateljica Županijske lučke uprave.
Smatrajući da su grubo prekršena njihova građanska prava, prosvjednici su o svemu izvijestili i pučku pravobraniteljicu.
Izvor: Magazin HRT-a
Izvor: Vijesti HRT-a