Privatna osnovna škola "Kreativan Razvoj" izgrađena je u elitnom zagrebačkom naselju Dedići, a pohađaju ju djeca zagrebačke elite i stranaca. Bizarnost je što njezin vlasnik doslovno živi u njoj sa svojom obitelji.
Prema medijskim napisima, ali i napisima na službenim stranicama navedene škole, kao i pripadajućim stranicama na društvenim mrežama radi se o "elitnoj" privatnoj školskoj ustanovi koju je osnovao dr. Martin-Tino Časl i koja je smještena u velebnom zdanju na atraktivnoj zagrebačkoj lokaciji (Dedići 102).
Prema istim izvorima doznajemo da je u navedenom kompleksu smještena i njegova privatna gimnazija, ali i dječji vrtić kao i učenički dom.
Također doznajemo da tamo djeluje i međunarodna škola na engleskom jeziku u njegovom vlasništvu.
Prema povjerljivim izvorima pak doznajemo kako u navedenom kompleksu dr. Časl živi s njegovom obitelji pa se radi ne samo o školskom, već i stambenom objektu.
Stan, koji je neizbježno izgrađen i ustanovljen nezakonito, prema izvorima je smješten na posljednjem katu s izlaskom na terasu i s pogledom na Zagreb te, logikom navedenog, predstavlja svojevrsni penthouse!
Navedeno povlači za sobom cijeli niz pitanja, no krenimo redom.
Zagrebačka policija potvrdila naše informacije
Inicijalne informacije o tome kako u zgradi osnovne škole "Kreativan Razvoj" na adresi Dedići 102 u Zagrebu svoje prebivalište ima njezin vlasnik i ravnatelj Martin-Tino Časl najprije smo provjerili putem javno dostupnog sudskog registra u kojem je kao podatak Časlovog prebivališta navedena adresa škole.
Dokument: izvod iz sudskog registra tvrtki
Od zagrebačke policije tražili smo informaciju o tome, a ona nas je nakon terenskog očevida obavijestila da je Časl doista na toj adresi prijavio prebivalište, ali i da na toj adresi doista i obitava zajedno sa svojom obitelji u "uređenoj stambenoj jedinici" u sklopu školskog kompleksa.
Na poseban upit kako je moguća prijava prebivališta na objektu čije se zemljišno-knjižno stanje još uvijek "riješava" (a što sam nam potvrdili iz Grada), policija se očitovala da osoba koja prijavljuje prebivalište kao vlasnik nekretnine ne mora prilagati dokaz o vlasništvu nekretnine, već potpisuje izjavu koja je sastavni dio propisanog Obrasca 1.
U međuvremenu smo od Grada doznali kako je dio čestica, na kojem je izgrađen Časlov kompleks, djelomično u vlasništvu druge osobe pa se tom logikom postavlja pitanje istinitosti, odnosno zakonitosti Časlove izjave o vlasništvu (budući se ista daje pod širom odgovornošću) što ćemo u narednom periodu provjeriti s policijom.
Urbanistička zona, kao ni građevinska dozvola ne omogućavaju stambene jedinice u tom kompleksu
Građevinska dozvola, koju nam je Grad dostavio po upitu, jasno je izdana za izgradnju školske zgrade, a kasnije je proširena i za dogradnju učeničkog doma.
Dakle, nigdje u građevinskoj dozvoli nije na bilo koji način i u bilo kojem formatu predviđena niti omogućena izgradnja stambene jedinice, a čije postojanje je potvrdila policija svojim službenim pisanim otpravkom!
Dodatno, školski kompleks izgrađen je na više parcela koje su urbanistički određene zonom D5 što znači da se na njima može graditi isključivo objekt školske namjene, a nikako ne stambene (što bi bilo moguće u mješovitoj zoni M ili stambenoj zoni S).
Dokument: ispis ekrana zagrebačkog geoportala
Dokument: zagrebački generalni urbanistički plan
Povrh svega, jasno se nameće pitanje kako je nadležna gradska komisija izdala uporabnu dozvolu za jedan takav objekt, budući je znala ili morala znati da u njegovom sklopu ne mogu i ne smiju biti stambene jedinice?!
Budući je u sklopu kompleksa oformljen i dječji vrtić, koji pak može biti oformljen isključivo u zoni D4 (koja je namijenjena za predškolske objekte, za razliku od zone D5 koja je namijenjena isključivo za školske objekte), postavlja se i pitanje kako je i tko je odobrio početak rada vrtića u opisanim okolnostima?!
Sve navedeno indicira moguće nezakonito pogodovanje i niz povezanih kaznenopravnih radnji iz nadležnosti Uskoka o čemu smo poslali upit nadležnim gradskim pročelnicima, ali i gradonačelniku Tomaševiću, no do objave članka nismo dobili odgovor.
Nadopuna članka 1: Nadležni gradski ured nam je naknadno dostavio priopćenje u kojem, između ostalog, navode: "U svezi stambenog prostora, još je u rujnu 2002. godine izdana uporabna dozvola za 'dio objekta Osnovne škole kreativan razvoj, učionički trakt s pratećim sadržajima u prizemlju, I i II katu, te stambeni prostor na II katu', nakon održanog tehničkog pregleda na kojemu je utvrđeno da je taj dio izgrađen u skladu s građevinskom dozvolom izdanom u srpnju 2000., a na temelju lokacijske dozvole iz ožujka 2000. koja je izdana u provedbi tada važećeg Generalnog urbanističkog plana grada Zagreba." Dakle, prema navedenom radi se o tome da se objekt gradio kroz duže vremensko razdoblje i tijekom različitih urbanističkih uvjeta pa je prema tome sama izgradnja objekta zakonita. I dalje čekamo odgovor nadležnog ministarstva koje još uvijek provodi odgovarajuće postupke na predmetnu temu.
Ministarstvo prosvjete je preuzelo slučaj i čekamo rasplet
Kako se u predmetnom objektu nalazi ne samo osnovna i srednja škola, već i dječji vrtić, obratili smo se ministru prosvjete Fuchsu (HDZ) s upitom na koji način je moguće da u jednoj takvoj instituciji itko živi, odnosno obitava.
Isprva iz ministarstva nisu odgovarali na upit, no nakon nekoliko požurnica kratko su odgovorili kako pitanje prebivališta nije u njihovoj ingerenciji.
Budući problem nije samo u prebivalištu, već u činjenici da više ljudi obitava u sklopu školskog i vrtićkog objekta na način da stambena jedinica nema posebno stubište i odvojeni ulaz od ostalih prostorija u kompleksu, već se vrata "stana" nalaze odmah pored vrata učionice informatike (a kako navode naši izvori) u istom hodniku s drugim učionicama problem je u cijelom nizu kršenja raznih propisanih standarda pa tako i higijenskog, ali i državnog pedagoškog standarda za vrtiće (DPS).
Naime, iz sindikata predškolskog odgoja doznajemo kako trenutni (a i bilo koji prošli) DPS ne omogućava niti predviđa bilo kakvo stanovanje u objektima predškolskih programa (op.a. podsjećamo, u sklopu predmetnog kompleksa organiziran je i dječji vrtić).
Nakon niza dodatnih upita iz ministarstva neslužbeno doznajemo da se radi o brojnim nepravilnostima, a službeno su nas obavijestili kako se čitavim slučajem bavi prosvjetna inspekcija, odnosno uprava za odgoj i obrazovanje ministarstva.
Dok čekamo rasplet o svemu smo upitali vlasnika/ravnatelja Časla, no do objave članka nismo dobili odgovor.