"Tvoje pravo nije nešto što ti netko daje, to je nešto što ti nitko ne može uzeti." ~ Ramsey Clark
dr. Martin Tino Časl, osnovna škola Kreativan razvoj
Facebook / Martin-Tino Časl, osnovna škola Kreativan Razvoj

Privatne škole dr. Martina Tina Časla su, prema inspekcijskim izvještajima u našem posjedu, u više slučajeva kršile Zakon o radu kao i Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi.

Na elitnoj zagrebačkoj lokaciji (Dedići 102) u povećem građevinskom kompleksu dr. Martin Tino Časl smjestio je svoju osnovnu školu "Kreativan razvoj" u sklopu koje je dječji vrtić i međunarodna osnovna škola, kao i srednju školu "Privatna gimnazija Dr. Časl".

Više zaposlenika tih ustanova prijavilo je ministarstvu prosvjete , točnije prosvjetnoj inspekciji koja djeluje u sklopu ministarstva, navedene škole i ravnatelja/vlasnika dr. Časla zbog kršenja Zakona o radu.

Inspekcija je provela odgovarajući nadzor i utvrdila je činjenice koje dokazuju višestruka kršenja Zakona o radu, a koja uključuju nezakonito zapošljavanje, dugotrajne ugovore "na određeno" i nezakonite otkaze ugovora o radu.

Nezakonito zapošljavanje

Prosvjetna inspekcija je po zaprimljenim prijavama provela nadzor i utvrdila je kršenje  Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi zbog nezakonitog zapošljavanja.

Naime, dr. Časl je zaposlio osobu (op.a. identitet poznat redakciji) koja svojim stručnim znanjima i vještinama nije odgovarala za radno mjesto koje se upotpunjavalo.

Prilikom upotpunjavanja radnog mjesta u školama obavezo je provođenje javnog natječaja.

Ukoliko se na natječaj ne javi osoba koja ispunjava propisane uvjete, može se zasnovati radni odnos s osobom koja ne ispunjava propisane uvjete i to do zasnivanja radnog odnosa s osobom koja zadovoljava uvjete, temeljem ponovljenog natječaja koji se mora ponoviti u roku od pet mjeseci od isteka natječaja na koji se nije javila odgovarajuća osoba. 

Dakle, radni se odnos s nestručnom osobom može se zasnovati na određeno vrijeme najdulje do pet mjeseci.

Škola dr. Časla sklopila je ugovor o radu s nestručnom na vrijeme dulje od pet mjeseci, čime je povrijeđena odredba čl.107. st.12. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi.

Prosvjetna inspekcija je temeljem svojih ovlasti propisanih zakonom izdala zabranu za daljnje provođenje takvog ugovora o radu.

Dugotrajni ugovori o radu na određeno vrijeme

Više zaposlenika u školama dr. Časla (op.a. identiteti poznati redakciji) bilo je zaposleno "na određeno" kroz duže vremensko razdoblje.

Naime, Zakon o radu propisuje da se ugovor o radu može sklopiti na neodređeno vrijeme (uobičajeno - poslodavac treba radnika za redovne i trajne poslove), ali i na neodređeno vrijeme (izvanredno - poslodavac treba radnika povremeno za privremene poslove ili za privremenu zamjenu odsutnog radnika).

Zakon također propisuje da se ne može zapošljavati "na određeno" kroz dulji vremenski period.

Inspekcijski nalazi u našem posjedu potvrđuju kako je dr. Časl imao praksu zapošljavanja "na određeno" u razdoblju duljem od 3 godine, a Zakon o radu propisuje kako je u tom slučaju potrebno ugovore o radu "na određeno" zamijeniti ugovorom o radu "na neodređeno" što dr. Časl, kao ravnatelj i odgovorna osoba u pravnim osobama, nije nikad učinio.

Za radnike je u opisanim okolnostima nastupila zakonska odredba kojom je propisano kako se takvi dugotrajni ugovori "na određeno" automatski smatraju ugovorima "na neodređeno", što je za sobom povlačilo cijeli niz zakonom propisanih prava radnika i obveza škole, a koje dr. Časl također nije poštovao.

Nezakoniti otkazi

Nastavno na prethodno poglavlje, dr. Časl je u više slučajeva zabilježenih nadzorom prosvjetne inspekcije na nezakoniti način prekidao radni odnos sa svojim zaposlenicima.

Naime, kako je ranije opisano, sklapanje ugovora o radu na određeno vrijeme u razdoblju duljem od tri godine automatski se po Zakonu o radu smatra sklopljenim ugovorom o radu na neodređeno vrijeme.

Dr. Časl je, u više slučajeva prijavljenih nadležnoj prosvjetnoj inspekciji, raskidao radne odnose "istekom ugovora o radu na određeno vrijeme", što je nezakonito budući se isti ugovori uslijed opisanih okolnosti po Zakonu tretiraju kao ugovori o radu na neodređeno vrijeme.

Dr. Časl je zapravo morao dati otkaz ugovora o radu na neodređeno vrijeme s ozbiljnim obrazloženjem i to ili zbog određene krivnje i odgovornosti zaposlenika (primjerice kršenje ugovora o radu) ili zbog poslovnih razloga škole (primjerice zbog prestanka potrebe za tim radnim mjestom ili zaposlenikom).

U oba slučaja Zakon o radu propisuje cijeli niz procedura i obveza poslodavca koje su u cijelosti izostavljene.

Sklapanje ugovora o radu  na određeno bez navođenja razloga

U više slučajeva zabilježenih inspekcijskim nadzorom dr. Časl je sklapao ugovore o radu na određeno bez navođenja razloga zbog kojih se takvi ugovori sklapaju.

Prosvjetna inspekcija je u svojim nadzorima utvrdila sklapanje ugovora o radu na određeno vrijeme s više zaposlenika (op.a. identiteti poznati redakciji) na način da je izostavljen razlog sklapanja takvog ugovora što je zakonska obveza prema Zakonu o radu.

Naime, čl.12.st.1. Zakona o radu propisuje kako se Ugovor o radu može se iznimno sklopiti na određeno vrijeme za zasnivanje radnog odnosa čiji je prestanak unaprijed utvrđen kada je zbog objektivnog razloga potreba za obavljanjem posla privremena.

U skladu s navedenim, poslodavac je obvezan u takav ugovor navesti razloge sklapanja takvog ugovora, što je dr. Časl propustio učiniti.

U tijeku više sudskih postupaka protiv dr. Časla

Prema informacijama povjerljivih izvora protiv dr. Časla se trenutno vodi više radnih sporova, a o čemu će odlučivati Općinski radni sud u Zagrebu.

Poslali smo upit dr. Časlu, no do objave ovog članka nismo zaprimili odgovor.