Na današnji datum se komemorira dan antifašističke borbe u spomen na formiranje prve antifašističke jedinice u Sisku. Mnogi su u Jazovki odali počast poslijeratnim partizanskim žrtvama.
U Spomen-parku u šumi Brezovica kod Siska održano je središnje obilježavanje Dana antifašističke borbe, na kojem je istaknuta važnost Sisačkog partizanskog odreda, koji je kao prva antifašistička jedinica u Hrvatskoj i jugoistočnoj Europi osnovan na tom mjestu 22. lipnja 1941.
Osnivanje tog odreda pod vodstvom Vlade Janića Cape i Marijana Cvetkovića označava i početak antifašističkog ustanka U Hrvatskoj.
U Bjelovaru otkrivena obnovljena spomen-ploča dr. Franku Winteru
Bjelovarska Udruga antifašističkih boraca i antifašista (UABA) povodom Dana antifašističke borbe svečano je otkrila obnovljenu spomen-ploču dr. Franku Winteru, članu ZAVNOH-a i partizanskog pokreta.
Spomen-ploča obnovljena je po uputama Konzervatorskog zavoda i uz financijsku podršku Grada Bjelovara, a otkrila ju je članica obitelji Winter, Branka Winter.
- Ono što je Benjamin Franklin za Ameriku, to je dr. Franko Winter za Hrvatsku, član ZAVNOH-a, na čijim se odlukama zasniva moderna i suvremena Hrvatska, rekao je predsjednik UABA Nenad Nekvapil.
Dr. Franko Winter je bio advokat, javni i sportski djelatnik, humanist, borac protiv svih vrsta nepravdi. Bio je protiv imenovanja prijestolonasljednika Petra II. Karađorđevića za starješinu Sokola Kraljevine Jugoslavije.
- Po uspostavi NDH bio je uhićen, uvjetno pušten, nakon toga otišao je u partizane, a na žalost, 1944. godine na putu na III. zasjedanje ZAVNOH-a fašisti su ga ubili iz zasjede, istaknuo je Nekvapil.
Istaknuo je ulogu Josipa Broza Tita i partizana u borbi na strani saveznika protiv fašizma.
Da nije bilo njih, Kralj Petar bi se vratio iz Engleske što bi bio samo nastavak prijeratne srpske hegemonije, a to zaboravljaju desničari koji se stalno bave povijesnim revizionizmom, umjesto da se aktivno bave borbom protiv kriminala i korupcije zbog čega nam mladi odlaze iz Lijepe naše, poručio je Nekvapil.
U Rijeci polaganjem vijenaca obilježen Dan antifašističke borbe
Dan antifašističke borbe u Rijeci je obilježen polaganjem vijenaca na Spomenik oslobođenja na Delti.
Položili su ih predstavnici grada, županije, udruga antifašističkih boraca i antifašista, udruga proizišlih iz Domovinskog rata te predstavnici političkih stranaka.
Središnja proslava održana je na Tuhobiću gdje je u kolovozu 1941. osnovan prvi partizanski odred "Božo Vidas Vuk".
- Uz to što odajemo počast onima koji su sudjelovali, a naročito poginulima tjiekom narodnooslobodilačkog rata, vidimo u Europi da radikalna desnica koja de facto pliva na idejama nacizma i fašitma sve više diže glavu i dobiva sve više pobornika, rekao je Vojko Obersnel, predsjednik UAB-a Rijeke.
- Sve nas je manje na Tuhobiću, nešto s obzirom na godine, pa pozivam i ovim putem sve mlade ljude da dođu i vide gdje je taj prvi logor partizanski osnovan na našem području, rekao je Željko Lambaša, potpredsjednik Skupštine PGŽ.
Svečano obilježavanja Dana antifašističke borbe u Brezovici
Dan antifašističke borbe svečano je obilježen u spomen-parku Brezovici pokraj Siska gdje je prije 83 godine osnovan prvi partizanski odred u ovome dijelu Europe. Na svečanosti su bili predsjednik Zoran Milanović, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman kao premijerov izaslanik, potpredsjednik Sabora Siniša Hajdaš Dončić te mnogi drugi.
Izaslanik predsjednika Vlade, ministar vanjskih poslova Goran Grlić Radman podsjetio je na sve koji su ustali protiv nacizma i fašizma, zločinačkih ideologija, istaknuvši da je antifašistički pokret bio najjači u Hrvatskoj i da je najveće zasluge za to imao Prvi sisački partizanski odred.
Habulin: Borba protiv povijesnog revizionizma
Franjo Habulin, predsjednik Saveza antifašističkih boraka i antifašista RH, rekao je kako i danas traje borba protiv povijesnog revizionizma i izjednačavanja komunizma i fašizma.
Antifašistički pokret predvodili su komunisti. Ideja komunizma bila je plremenita, ali su se u borbi događali zločini. Fašizam i nacizam zločinačke su ideje i ne može se uspoređivati s komunizmom, rekao je Habulin.
Upozorio je da se o tome vode iscrpljujuće i jalove rasprave s ciljem obezvrjeđivanja narodnooslobodilačke borbe i antifašističkog pokreta.
Habulin je pozdravio što se obilježavanje održava u organizaciji Vlade te je dodao kakao je to na tragu onog za što se on zauzima: "Da se o prošlosti govori istinito. Hrvatsku su u postojećim granicama izborili oni kojih se danas sjećamo.
U Jazovki odana počast žrtvama partizana
Stotine ljudi hodočastile su danas do jame Jazovke, pokraj mjesta Sošice na Žumberku. Odali su počast žrtvama koje su partizani ubili tijekom i nakon Drugog svjetskog rata.
Jama puna ljudskih ostataka pronađena je 1989. godine, a tek 2020. Ministarstvo branitelja ekshumiralo je žrtve, riječ je o 814 osoba. Trenutačno se u podnožju jame gradi grobnica gdje će biti pokopani.
- Svi su oni ovdje danima bili dovođeni kamionima i danima su bili ovdje ubijani, lancima, neki su bacani mrtvi, neki su bacani i živi, rekao je Frano Čirko, predsjednik Hrvatskog obrednog zdruga Jazovka.
- Ako ratni zločin nikada ne zastarijeva, zašto se nije, pa i u odsutnosti, pa i postumno, poveo ikakav postupak protiv počinitelja, a već je od početka ove države prošlo 35 godina? I zašto se još uvijek veliča režim i njegova vojska koja je počinila tolike masovne zločine na civilima i ratnim zarobljenicima, rekao je sisački biskup mons. Vlado Košić, dodajući da je to za njega shizofrena situacija.
Izvor: Vijesti HRT-a
Izvor: Vijesti HRT-a