"Zapamtite da je nada snažno oružuje, čak i kad je sve drugo izgubljeno." ~ Nelson Mandela
Maja Đerek
HRT / Maja Đerek

Danas se u zagrebačkom Novinarskom domu održavala tribina o iskustvima s upravljanjem državnim nekretninama na kojoj je gostovala Maja Đerek, bivše zaposlenice Državnih nekretnina.

Novi prijedlog Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u državnom vlasništvu korak je unatrag, a za transparentno upravljanje potrebna je izrada potpunog i javno dostupnog registra nekretnina, istaknuto je u ponedjeljak na tribini u organizaciji inicijative Javno je dobro.

Zviždačica i donedavna pročelnica za imovinu Grada Splita Maja Đerek rekla je da država neučinkovito upravlja imovinom jer nema registar državne imovine. Uz to se, dodala je nadovezuje i nepostojanje kontrolnih mehanizama kao i "lutanje" u institucionalnim nadležnostima jer je o državnim nekretninama dosad "brinulo" čak šest institucija.

Naglasila je i da je u posljednjih dvanaest godina to čak četvrti zakon o upravljanju nekretninama, te da proces upravljanja tim državnim vlasništvom "krase" politizacija stručnih poslova i nedostatak stručnih kadrova.

- Posljedica svega toga jest da jedinice lokalne samouprave gube vrijednu imovinu kojom su upravljale, a broj državnih nekretnina konstantno raste, upozorila je Đerek, dodavši da se krše i osnovna zajamčena načela upravljanja državnom imovinom.

Zaključila je kako sve to vodi do blokade upravljanja odnosno da nema rješavanja imovinsko-pravnih pitanja.

Osvrćući se na predložene modele upravljanja građevinskim zemljištem, građevinama, stanovima i poslovnim objektima u državnom vlasništvu ukazala je na komplicirani postupak, prebacivanje troškova na županije i velike gradove te zanemarivanja gradova i općina.

Kao problematični podatak istaknula je i postojećih 47.500 aktivnih predmeta koji se vode oko državne imovine te da je svake godine, prema podacima Ministarstva, oko 10.000 novih predmeta.

Izvršna direktorica Gonga Oriana Ivković Novokmet naglasila je kako je preduvjet transparentnog upravljanja državnim nekretninama izrada ažurnog, točnog i, prije svega, javnosti dostupnog registra državne imovine.

- U tom registru moraju biti obuhvaćene sve nekretnine s opisom i navođenjem tko je korisnik. Treba biti istaknut iznos naknade korištenja nekretnina, akt na temelju kojeg je utvrđena naknada za korištenje i korisnik i podaci o eventualnom dugu, kazala je.

Ocijenila je da je važećim modelom upravljanja povlaštenima gotovo besplatno omogućeno korištenje državnih nekretnina do kojih ne mogu doći udruge, obrtnici i poduzetnici čime se "obeshrabruju razvoj, investicije i nova radna mjesta, a potiče korupcija i nepotizam". 

Izvor: HRT vijesti