"Ako sloboda znači išta to je pravo ljudima reći ono što ne žele čuti." ~ George Orwell
GPZO poziv građanima da ostanu korisnici
GPZO / poziv građanima, snimka ekrana

Gradska Plinara Zagreb jedno je od najdugovječnijih zagrebačkih (moguće i hrvatskih) poduzeća s tradicijom dužom od 160 godina! Sada je u "muci" i građani bi trebali pokazati odanost!

Zbog katastrofalno loših poteza uprave njezina distributivna kompanija GPZ Opskrba izgubila je ove godine u svibnju natječaj HERA-e (nadležna regulatorna državna agencija) za opskrbno područje Zagreba.

U isto vrijeme iscurila je snimka na kojoj direktor Jeronim Tomas potvrđuje navode mnogih kako se s natječajem "kockalo" te da se moglo ići s nižom cijenom na natječaj.

Vanjska poveznica: Insajder iz zagrebačke Plinare za Jutarnji: Tvrtka gubi smisao postojanja nakon ovog debakla

Gubitak opskrbnog područja ne znači prestanak mogućnosti pružanja usluga, no GPZO nije više javni uslužitelj koji pruža cijene plina po reguliranoj cijeni određenoj od HERA-e.

GPZO sada može pružati usluge opskrbe plina po tržišnim osnovama, ovisno o cijeni plina na otvorenom tržištu.

Gradonačelnik propituje Međimurje Plin, ali ne i GPZO

Na izvanrednoj konferenciji za medije, povodom gubitka natječaja, gradonačelnik Tomašević je postavio pitanje:

Na ovom natječaju HERA nije tražila niti da imate plin, niti da imate garantirano financiranje od poslovne banke koja će vas pratiti. Ništa od toga. Znači, dosta ste mogli napraviti poduzeće prošle godine, registrirati, javiti se na natječaj, reći da ćete, ako dobijete, onda osigurati tek valjda plin i sve druge tehničke uvjete, digitalne alate, dovoljan broj zaposlenih da uopće servisira toliki broj kupaca - toga svega nije bilo, nego je dovoljno bilo obećanje da će se to steći do prvog listopada. Sad ja vas pitam - kakav je to natječaj?

No pravo pitanje nije postavio – na koji način je uprava Međimurje Plina (koja je manjih resursa i kapaciteta od GPZO-a) mogla izračunati nižu natječajnu cijenu od GPZO-a? 

Moguće da su špekulirali, no zašto nikad nije javnosti predočio sve detalje izračuna GPZO-a kako bi svi građani sami mogli utvrditi je li uprava GPZO-a na kraju bila špekulant i kockala sudbinom našeg poduzeća "loveći" veći profit?!

Zašto GPZO nije osvojila raniji natječaj?!

Već smo pisali o GPZO-vom gubitku posljednjeg HERA-ingo natječaja u kojem smo iznijeli sve detalje.

Povezani članak: GPZO izgubila i drugi natječaj - očekuju se otpuštanja i mogući i stečaj

Tada smo istaknuli da je izuzetno upitno zašto u ranijem natječaju (koji je poništen) nije ponuđena cijena od 10,40 eura po mWh (koja je ponuđena na posljednjem natječaju i koja bi na ranijem bila najniža) i tako osvojena distribucijska područja Zagreba i Bjelovara, već se forsirala cijena 10,90 eura po mWh, dok se sada tvrdi kako je cijena od 10,20 eura po mWh pozitivna nula?! 

Jesu li svjesno radili štetu GPZO-u ranije ove godine ili sada su željeli građanima prenaplatiti cijenu plina?!

Bizarno - šef GPZO-a je bivši Vujnovčev financijaš

Pavao Vujnovac, vlasnik Prvog plinarskog društva iz Vukovara (sada dio Enna Grupe), jedan od vodećih regionalnih "igrača" na tržištu energenata.

Također je vlasnik Fortanova Grupe, nekadašnjeg Agrokora, a čiji rizničar (de facto voditelj platnog prometa) je bio upravo Jeronim Tomas, sadašnji direktor GPZO-a.

Iako nitko ne dovodi u pitanje obrazovanost Tomasa niti njegov moral i namjere, apsolutno je upitna njegova predanost GPZO-u s aspekta njegove izravne povezanosti s jakim konkurentom pa je njegov odabir na javnom natječaju svakako pokazatelj apsolutnog amaterizma i nesposobnosti trenutne gradske vlasti.

Iz sigurnosnih razloga i predostrožnosti taj čovjek nikad nije trebao biti direktor GPZO-a!

Sindikalist Kottnig proziva upravu i poziva građane da ostanu

Vlatko Kottnig, predsjednik Sindikata distribucije plina i plinske tehnike Hrvatske (SDPPTH), proziva upravu GPZO-a na čelu s Jeronimom Tomasom i propitkuje njihove poslovne odluke.

Nedavno javno priopćenje GPZO-a, kako će biti povoljnije od novog koncesionara Međimurje Plina zbog povoljnih cijena na otvorenom tržištu, smatra dvojbenim iz dva razloga:

  1. HERA još uvijek nije odredila reguliranu cijenu po kojoj će koncesionari nuditi usluge pa se pita kako GPZO već sada tvrdi da će biti povoljniji?!
  2. GPZO nema spoznaju o budućem kretanju cijene plina pa se pita koliko dugo će njihova ponuda biti "povoljnija" za građane?!

Također, proziva upravu GPZO-a što je u posljednji natječaj ušla špekulativno i naivno, umjesto da odmah ide s nižom cijenom (pa makar i uz „subvencije” Grada, iako vjeruje da se niža cijena mogla ostvariti i inače) te tako osigura koncesiju na svoje domicilno opskrbno područje. 

S druge strane, poziva građane da ostanu korisnici i temeljito pojašnjava zašto bi ga trebali poslušati!

2022. godine je bila ozbiljna kriza tijekom koje su svi opskrbljivači su otpuštali svoje korisnike. GPZO je tada sve njih preuzeo unatoč velikom administrativnom i operativnom zahvatu.

U slučaju nove krize Grad Zagreb (zbog svoje financijske snage i veličine uopće) uvijek može regulirati cijenu i zaštititi korisnike (što je i izgledno da će učiniti), ali teško će takav aranžman postići s tvrtkama čiji nije vlasnik.

U konačnici, ističe da je Plinara zagrebačko poduzeće i vjeruje da će građani ostati vjerni svojoj tvrtki i biti uz nju kao što je ona bila uz njih u vrijeme krize!

I mi se pridružujemo toj misli i pozivamo građane da ostanu korisnici GPZO-a i pomognu našem poduzeću da opstane u ovim zahtjevnim (ne)prilikama!

To možete s lakoćom učiniti i elektronski na poveznici: GPZO registracija